O nás

Všetko sa to začalo nutnosťou výmeny plotu na vlastnej záhrade. Bývame v radovej zástavbe a záhradka veľa priestoru neponúka, preto sa snažíme využiť každý centimeter. Trh ponúkal dve základné riešenia – plný alebo pletivový plot. Podľa hesla  „Múdry sa učí z chýb a skúseností druhých“, plot z plného materiálu neprichádzal do úvahy. Susedia zvolili betónový plot a prišli tým o časť záhrady . Tam kde plot vrhá tieň a nedopadajú slnečné lúče, nevypestujú vôbec nič. Pri malých záhradách je táto plocha podstatná. Na druhej strane pletivový plot nepovažujem za bezpečný a neposkytuje dostatok súkromia. Aby som nemusel hľadať kompromis medzi vizuálnou stránkou, funkčnosťou a bezpečnosťou, hľadal som riešenie, ktoré dokáže skĺbiť výhody oboch typov plotov a naopak potlačiť nevýhody.  Nakoniec sa mi podarilo nájsť elegantné riešenie, kde je možné okrem horizontalnej plochy využiť  aj vertikálnu a slnko, ktoré by sa bez úžitku sratilo, si nechám pre svoju pestovateľskú záľubu.

Inšpirácia v krajine módy a elegancie

Počas mojich pracovných ciest ma zaujalo, ako vkusne dokážu Francúzi zakomponovať zeleň do mestského prostredia. Okrem množstva parkov a lesíkov dokážu zeleň pestovať aj na miestach, kde sa bok po boku týčia železobetónové mrakodrapy a kde pre ňu zdanlivo nie je miesto, tak v interiérových, ako aj na exteriérových plochách. Tam, kde nie je priestor pre kvetináče a zelené ostrovčeky, začali zeleň ťahať do výšok. Takéto vertikálne zelené plochy prinášajú veľa výhod. Maskújú nevzhľadné betónové plochy, prinášajú do mestského prostredia aspoň trochu prírody, zlepšujú klímu absorbovaním veľkého množstva svetla, ktoré sa takto neakumuluje v betónových plochách a v neposlednom rade viažu co2 a produkujú kyslík. Nespornou výhodou je aj preukázateľné pohlcovanie hluku, čím znižujú množstvo akustického šumu.

4tempsVertikálna záhrada pred vstupom do nakupného centra 4 Temps

nanterreVertikálne záhrady na budove v Nanterre

Francúzi sú pre mňa vzorom aj v tom, ako dokážu skombinovať funkčnosť a estetičnosť. Vo francúzskej záhradke je úplne bežné kombinovať kvitnúce kvety so zeleninou a vytvárať tak záhradu, ktorá je nielen pastvou pre oči, ale prinesie svojim majiteľom aj chutné odmeny.

Transformácia na domáce podmienky

Existuje viacero firiem, ktoré ponúkajú riešenia vertikálnych záhrad. Väčšina z nich ponúka komplexné riešenia na mieru, majú vlastné konštrukcie, vlastné kvetináče a automatizované závlahové systémy. Zabezpečia výber rastlín, výsadbu a častokrát ponúkajú aj následnú starostlivosť o vertikálnu záhradu. Myšlienka je to prekrásna, ale pre bežného smrteľníka cenovo len veľmi ťažko dostupná. Ja som hľadal spôsob, ako si vybudovať vlastnú vertikálnu záhradu v slovenských podmienkach za primeranú cenu. Hľadal som dodávateľa, ktorý by mi dokázal vyrobiť vhodnú konštrukciu. Na moje prekvapenie, ideálne riešenie som nakoniec našiel v produkte, ktorý už na trhu existuje a je bežne v predaji. Sú to gabiónové koše, ktoré sú určené pre stavbu plotov a múrikov, zväčša vypĺňané kamením. Siete gabionových košov sú z pevnej ocele, sú pozinkované a majú povrchovú úpravu pre exteriérové využitie – ich naplneniu zeminou preto nič nestojí v ceste.  Na trhu pôsobí viacero výrobcov takýchto košov a ich ceny aj sortiment sú veľmi priaznivé. Čo sa týka tvaru a veľkosti, ponúkajú takmer neobmedzené možnosti realizácie. Druhou úlohou bolo nájsť spôsob, aby sa hlina nevysypala z koša. Treťou a zároveň najťažšou fázou bol návrh kochlíkov, ktoré by bolo možné jednoducho upevniť na gabiónový kôš a do ktorých by sa dala jednoducho uskutočniť výsadba tak, aby sa rastlinstvu v takto zostavenom systéme darilo.

alzbetka

Prvý návrh riešenia som vyrobil počas hry s mojou dcérou z plastelíny. Tento som následne zaniesol skúsenému designérovi Marcelovi Hečkovi, ktorý mi pripravil 3D model. Tento mi vytlačil na 3D tlačiarni a začal zdĺhavý proces zlepšovania a nových verzií pôvodného modelu.

marcel

K finálnej verzii sme sa dopracovali zhruba po 2 mesiacoch vzájomných konzultácií so záhradkármi a botanikmi z kruhu našich známych a 15tich kusoch modelov vytlačených v 3D tlačiarni. Finálnu verziu sme pripravili pre výrobu vstrekolisovacej formy a svetlo sveta uzrela výroba kvetináčov pre gabiónové vertikálne záhrady.  Kvetináče sú nielen dizajnované ale aj vyrábané na Slovensku a pri výrobe používame materiál zo Slovnaftu. Kvetináče v ich finálnej podobe je možné zakúpiť si na tejto stránke.

Orientačná kalkulácia pre založenie vertikálnej záhrady

Pre založenie vertikálnej záhrady je potrebné nasledujúce:  Gabión, geotextília, kvetináče (vac), zemina a pokiaľ si chcete uľahčiť prácu so zalievaním tak aj hadicu na kvapôčkovú závlahu.

Pri stanovovaní orientačnej cenovej kalkulácie vychádzam z vlastných nákladov pre plot o dĺžke  8 metrov. Keďže som ho chcel mať vo výške 2 metre, spolu 16 metrov štvorcových. Kvetináče som sa rozhodol rozmiestniť do šachovnice, pričom prvý a posledný rad som sa rozhodol vynechať (z dôvodu prerastania rastlín nie je potrebné umiestniť kvetináč do každého otvoru gabiónového koša).  Spolu som spotreboval  40 kvetináčov  na 1 m2. Gabiónové koše som nakúpil v počte 16 kusov, pričom každý z nich bol v rozmere 1x1x0,3 metra. 30 cm je teda hrúbka steny vertikálnej záhrady.  Hrúbka by sa dala zvoliť aj v inom rozmere, je ale potrebné zvážiť charakter vysádzaných rastlín, ako aj účel a umiestnenie vertikálnej záhrady. V prípade tenšej steny  je potrebné myslieť na to, že zemina rýchlejšie presychá, príliš hrubá stena zase zaberie zbytočne veľa miesta – je však na mieste, pokiaľ chceme vertikálnu záhradu využiť na stabilizáciu svahu a do gabiónu je potrebné vložiť kombináciu kameňa pre spevnenie a zeminy na pestovanie. Pre hrubku 30cm som teda potreboval  takmer 5 kubíkov zeme.